2017 High School Hockey All-State Teams


By @MichaelCaples –

Check out all the players who have been selected to All-State Teams by the Michigan High School Hockey Coaches’ Association following the 2016-17 season.

 

Division 1 All-State Forwards
1st Team

Jake Crespi         Brighton

Matt Haist         Utica Eisenhower

Michael Rittner     Rochester United

Nick Bonofiglio     Northville

Alex Lycett     Cranbrook

Nick Cloud     Orchard Lake St. Marys

Joe Dumas     Cranbrook

Nate McDaid     Hudsonville

Brendan West    Detroit Catholic Central

Jack Clark     Orchard Lake St. Marys

Matt Hawke     Rochester United

Adam Green     Alliance

 

2nd Team

Ben Burns     West Ottawa

Dom Lesnock     Dearborn Unified

Zachary Sprys-Tellner Detroit Catholic Central

Joe Briskey     Lake Orion

Michael Considine     Detroit Catholic Central

Blake Johnson     Cranbrook

Alex Randall     East Kentwood

Andrew Miller     New Boston Huron

Sheldon Sturos     Howell

Nico McCurrach     Ann Arbor Huron

Maxim Denomme     U of D Jesuit

Adam Brayton     Rockford

 

Honorable Mention

Griffin Sanom     Orchard Lake St. Marys

Ben Peterson     Brighton

Alex Iafrate     Northville

Niko Montrose   Grand Ledge Fowlerville

Conner Graham   Lake Orion

Trevor Gelfius     Grandville

Ben Charboneau   U of D Jesuit

Lance Petroskey   Traverse City West

Russell Daavettila    Howell

Logan Holmfeld     Reeths-Puffer

Alex Osborn     Lowell-Caledonia

Keith Wikman     Brighton
Division 1 Defense and Goalies
1st Team Defense

Lorenzo D’Agostini   U of D Jesuit

Jack Sargent     Northville

Brandon Schwandt   Rockford

Steven Mullally     Howell

Tim Erkkila     Brighton

Nate Sullivan   Reeths-Puffer

 

2nd Team

Jason Tyer     Dearborn Unified

Justin Song     Cranbrook

David Breazeale   Grandville

Austin Roell   Detroit Catholic Central

Spencer Kimball   Detroit Catholic Central

Steven Cope     Orchard Lake St. Mary’s

 

Honorable Mention

Austin Kantola     Howell

Harrison Plummer   East Kentwood

Chris Meininger     U of D Jesuit

Joey Moloney     Orchard Lake St. Mary’s

Josh Frketich     Lake Orion

Stepan Topouzian   Cranbrook

 

1st Team Goalies

Logan Neaton     Brighton

Brett Miller     Northville

Will Ignatovich   Byron Center/ Wayland/ South Christian

 

2nd Team

Jack Barker     Lake Orion

Tanner Beals    Orchard Lake St. Mary’s

Sean Finnstrom   Detroit Catholic Central

 

Honorable Mention

Brendan Gillhooley   U of D Jesuit

Jake VanDenBerg   L’Anse Creuse Unified

Drake Bradshaw     Cranbrook

 

Division 1 Coach of the Year

Clint Robert     Northville

 

Division 2 Forwards
1st Team

Josh Albring     Hartland

Adam Pitters    Grosse Pointe South

Jed Pietila     Hartland

Michael McInerney   Brother Rice

Blake Tosto     Brother Rice

John Doyle     Livonia Churchill

Brett Lanski     Romeo

Wyatt Radakovitz   GR Forest Hills N/E

Tyler Haydu     Livonia Churchill

Cole Stenstrom     GR Christian

Sam Millman   Ann Arbor Pioneer

Jordan Cormier   Trenton

 

2nd Team

Kenny Styles     trenton

Zach Robinson   Woodhaven

Julian Decina     Livonia Stevenson

Jordan Guske     Anchor Bay

Brandon Morgan     Trenton

Joey Phillips     Marquette

Ian Famulak     GR Forest Hill N/E

Nathan Nickelson   GR Forest Hills N/E

Matthew Schaumburger   Salem

Barrett Bishop     Traverse City Central

Jack Flynn     Grosse Pointe South

Mitch Shults     Brother Rice
Honorable Mention

Sam Chapman   Ann Arbor Pioneer

Max Mones     Portage Central

Jake Behnke     Hartland

Brendan Witt     Midland

Hayden Heys     GR Christian

Corey Easton   Port Huron Northern

Jordan Venegoni   Livonia Churchill

Joey DeMarte     Anchor Bay

Jack Chumley     Anchor Bay

Nick Workman     GR Christian

Brandon Ledyard     Mona Shores

Justin Alton     Livonia Stevenson
Division 2 Defense and Goalies
1st Team Defense

Jack Clement     Brother Rice

Adam Cervone    Grosse Pointe South

Brendan Murphy   Saline

Josh Boverhof     GR Forest Hills N/E

Carter Eiden     Hartland

Jake Beaune     Livonia Stevenson

 

2nd Team

Joe Wozniak     Livonia Churchill

Jack Liagre     Grosse Pointe South

Mike Faremouth   Woodhaven

Josh Hartelin     GR Christian

Isaiah Bathrick   Mona Shores

Luke Trombley   Midland

 

Honorable Mention

Matt Pakkala   GR Forest Hills N/E

Zach Gallaher   Plymouth

Luke Lippert    Ann Arbor Skyline

Kyle Lucas     Trenton

Ethan Nystrom   Brother Rice

Kevin Stefanick   Livonia Stevenson
1st Team Goalie

Andrew Heuwagen   Hartland

Ryan Hoffmann      Brother Rice

Devin Naidow     Grosse Pointe South

 

2nd Team

Will Tragge     Livonia Stevenson

Tyler Bergwall   Marquette

Anthony Shrum   Mona Shores

 

Honorable Mention

Conner McDowell     Davison

Taylor Troxel     Petoskey

Joey Sant’Angelo   Trenton

 

Division 2 Coach of the Year

Bobby McKillop    Grosse Pointe South
Division 3 Forwards
1st Team

Conor Witherspoon   Flint Powers

Brendan Smith     Flint Powers

Greg Pine   Warren DeLaSalle

Alex Nordstrom    Hancock

Scott Granzotto    Ann Arbor Gabriel Richard

Rory Anderson     Calumet

Brent Loukus     Calumet

Thomas Hernandez   Warren DeLaSalle

Zak Currie     GR Forest Hills Central

Henry Gabriel     Royal Oak

Jacob Kruse     Houghton

Bobby Price     Sault St. Marie

 

2nd Team

Drew Wotta     Big Rapids

Sam Spaedt    Saginaw Heritage

Ben Forstner     East Grand Rapids

Teddy Randell   Hancock

Ryan Genord   Pontiac Notre Dame Prep

Matt Granzotto   Ann Arbor Gabriel Richard

Nicko Withey   GR Forest Hills Central

Mike Malewitz   East Grand Rapids

Will Kortz     GR Catholic Central

Brennan Wright   Chelsea

Dawson McKay   Houghton

Matthew Pelto   Warren DeLaSalle

Honorable Mention

Jaron Pangborn   University of Liggett

Tyler Balogh     Southgate Anderson

Brendan Baranoski    East Grand Rapids

Jack Bowling   GR Forest Hills Central

Jeff Kirkendall   Mattawan

Jacob McIntyre     Chelsea

Robby Lefere     Jackson Lumen Christi

Kevin Jurvis    Berkley

Matt Gilbert     Wyandotte

Eddie Beiring     Calumet

Josh Bauer     Milford

Chris Mihai    Grosse Ile
Division 3 Defense and Goalies
1st Team Defense

Jake Polakowski     Flint Powers

Connor McGinnis     Detroit Country Day

Nick Sarjeant     GR Forest Hills Central

Jordan Kovacs     Warren DeLaSalle

Blake Petterle     Grosse Ile

Trevor Johnson     Calumet

 

2nd Team

Jake Stewart     East Grand Rapids

Tanner Givens      Hancock

Jack Sturos     Calumet

Grant Ybarra     Royal Oak

Kevin Bostwick   Houghton

Mike Osinski     Milford

 

Honorable Mention

Connor Mogle     Jackson Lumen Christi

Mackey Withey     GR Forest Hills Central

Sean Detloff     University of Liggett

Adam Groat     Wyandotte

Jared Jackson     GR Catholic Central

Zach Hyvarinen       Sault Ste. Marie
1st Team Goalies

Brady Stebbins     Flint Powers

Dawson Kero     Hancock

Robert Kowalczyk     Notre Dame Prep

 

2nd Team

Danny Yockey     Saginaw Heritage

Josh Lucas     Divine Child

Jacob McClelland   GR Catholic Central

 

Honorable Mention

Palmer Kokesh     Royal Oak

Carl Mielock    GR Forest Hills Central

Nick Voelker     Calumet

 

Division 3 Coach of the Year

Travis Perry     Flint Powers